Musimy zdawać sobie sprawę, że taki maluch w domu to nie tylko przyjemne chwile zabawy z pełną wigoru puchatą kulką, ale przede wszystkim szereg obowiązków z tym związanych. Czytaj dalej Szczeniak w domu
Robaki u psów i kotów
Musimy pamiętać, że mając w domu psa/kota, należy zadbać o to, aby były regularnie odrobaczane. Często nie zdajemy sobie bowiem sprawy, że ich zdrowie to również zabezpieczenie dla nas przed zarobaczeniem. Kiedy przynosimy do domu szczeniaka, pamiętajmy, że poza sesją szczepień powinien być kilkakrotnie odrobaczony. Czytaj dalej Robaki u psów i kotów
Kiedy mój pies „jeździ na sankach”
Mowa o tzw. „saneczkowaniu”, które w terminologii weterynaryjnej oznacza sytuację, kiedy pies (czasem też kot) jeździ pupą po podłożu. To zachowanie ma na celu osłabienie drażniącego uczucia w okolicy odbytu – stłumienie bólu albo swędzenia.
Przyczyny mogą być różne, czasem bardzo poważne. Najczęściej ma to jednak związek z pasożytami przewodu pokarmowego lub ze stanem zapalnym zatok okołoodbytowych (tzw. „gruczołków”).
W pierwszym przypadku wydostające się przez prostnicę i odbyt robaki (glisty, tasiemce) wywołują świąd. Konieczne jest wtedy nawet kilkukrotne podanie psu tabletki odrobaczającej.
W drugim przypadku mamy do czynienia z przepełnionymi i często zatkanymi zatokami okołoodbytowymi. Są to dwa kuliste zbiorniczki tuż przy odbycie, niewidoczne z zewnątrz. Normalnie powinny być opróżniane przy załatwianiu się psa. Często jednak gęsta, cuchnąca wydzielina zalega, a przez to drażni i powoduje ból. Prowadzić to może do powstawania ropni lub przetok.
Jeżeli zauważymy więc, że nasz pies „saneczkuje”, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, który skontroluje zatoki, usunie zalegającą wydzielinę, wyda tabletki odrobaczające lub podejmie inne konieczne działania.
Lek.med.wet. Aneta Marciszewska
Pielęgnacja zwierząt na wiosnę
Nadeszła wiosna. Wszystkim nam udziela się myślenie o wiosennych porządkach. Pomyślmy więc także o zwierzętach nam towarzyszących. One też potrzebują odnowy po długim zimowym okresie. Zwróćmy uwagę, czy naszemu pupilowi nie przydałby się zabieg pielęgnacyjny. Czy nie należałoby go wykąpać a może ostrzyc? Czytaj dalej Pielęgnacja zwierząt na wiosnę
Otyłość psów i kotów
Otyłość to choroba, która coraz częściej dotyka zarówno koty jak i psy. Jest to choroba cywilizacyjna, związana z trybem życia i codzienna dietą zwierząt domowych. Faktem jest, że jeszcze do niedawna widok otyłego psa należał do rzadkości. Teraz co trzeci ma nadwagę, a u co drugiego widać jej początki. Czytaj dalej Otyłość psów i kotów
Kastracja a co potem?
W większości przypadków na zabieg sterylizacji/kastracji decydujemy się wtedy, gdy zachowanie kotki/kocura zaczyna utrudniać nam życie. Szybko zaczynamy mieć dość obsikiwania całego mieszkania cuchnącym moczem kocura, czy „krzyczącej” przez całą dobę kotki. Czytaj dalej Kastracja a co potem?
Gdy ucho boli…
Jednym z najczęstszych psich problemów z jakimi zgłaszają się do lecznicy właściciele, jest stan zapalny uszu. To co zwraca uwagę opiekuna, to potrząsanie głową, ocieranie o różne przedmioty, często „drapanie” łapami w okolicach uszu. Małżowina ucha staje się zaczerwieniona, gorąca i bolesna, w kanale słuchowym pojawia się ciemna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Badanie ucha za pomocą otoskopu (przyrząd za pomocą którego możemy zajrzeć w głąb kanału słuchowego) ujawnia stan zapalny. Z reguły wyżej wymienione objawy towarzyszą fazie pierwszej schorzenia, które nie leczone, może przerodzić się w zapalenie błony bębenkowej i jej przerwanie oraz zapalenie ucha środkowego, w którym znajduje się narząd równowagi. Jakie są bezpośrednie przyczyny prowadzące do zapalenia ucha? Czytaj dalej Gdy ucho boli…