Otyłość psów i kotów

Otyłość to choroba, która coraz częściej dotyka zarówno koty jak i psy. Jest to choroba cywilizacyjna, związana z trybem życia i codzienna dietą zwierząt domowych. Faktem jest, że jeszcze do niedawna widok otyłego psa należał do rzadkości. Teraz co trzeci ma nadwagę, a u co drugiego widać jej początki.

Przyczyny to przede wszystkim zła dieta nieodpowiednio dobrana do sposobu życia, wieku i zdrowia. Karmy dla szczeniąt i psów młodych do roku, półtora są bardzo bogate energetycznie. Psy te bowiem potrzebują energii i kalorii do intensywnego wzrostu. Jednak ta sama karma podawana psom dorosłym będzie się już u nich odkładała w postaci tłuszczu. Psy spędzające w domu większość czasu, wychodzące tylko „za potrzebą” potrzebują niskokalorycznej karmy (typu „light”), która ograniczy kalorie.

Psy zaczynają się starzeć od 7 roku życia, więc zjadana przez nie karma też powinna zmienić się w tym wieku na niskotłuszczową, ale łatwostrawną i zbilansowaną. Bowiem otyłość u starego psa grozi już bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi od zwyrodnienia stawów (ból przy chodzeniu) przez niewydolność serca i wątroby z cukrzycą włącznie. W przypadku kotów jest tak samo. Należy jednak podkreślić znaczenie diety u kastrowanych kocurów i sterylizowanych kotek, u których po zabiegu znacznie zwiększa się apetyt a maleje chęć do ruchu. Skutek – większość domowych kotów jest otyła, a pojawiający się między nogami z tyłu brzucha „worek” to już skutek  odkładania tłuszczu i zapowiedź otyłości. Dlatego należy zmienić kotu podawaną karmę po zabiegu na niskokaloryczną (a jednocześnie dbającą o drogi moczowe).

Warto więc pomyśleć o odchudzaniu naszych zwierząt, najlepiej za pomocą gotowych diet. Wymagać to będzie od właściciela sporo samozaparcia, aby osiągnąć efekt. Zwierzę nie powinno dostawać niczego poza zalecaną karmą. Konieczne jest ścisłe przestrzeganie dawkowania (w zależności od wagi ciała i trybu życia – podana na opakowaniu). Nie należy zostawiać jedzenia w misce, podawać ostatni posiłek o 19.00 – 20.00. Zapewnić stały dostęp do wody. Cały czas mobilizować do ruchu.

Należy być cierpliwym, bo terapia odchudzająca może trwać nawet kilka miesięcy. Ale warto…

 

Lek.med.wet. Aneta Marciszewska