Pielęgnacja zwierząt na wiosnę

Nadeszła wiosna. Wszystkim nam udziela się myślenie o wiosennych porządkach. Pomyślmy więc także o zwierzętach nam towarzyszących. One też potrzebują odnowy po długim zimowym okresie. Zwróćmy uwagę, czy naszemu pupilowi nie przydałby się zabieg pielęgnacyjny. Czy nie należałoby go wykąpać a może ostrzyc?

Oba zabiegi można wykonać u profesjonalnej fryzjerki, która potrafi przystrzyc sierść zgodnie z wzorcami obowiązującymi dla danej rasy oraz dysponuje odpowiednim sprzetem fryzjerskim. Starajmy się jak najwcześniej przyzwyczajać psa/kota do takich zabiegów i wykonywać je w miarę regularnie. Nie będzie się wtedy bał szumu maszynki do strzyżenia oraz nożyczek blisko swojej skóry.

Przed samym strzyżeniem wymagana jest kąpiel naszego czworonoga – na miejscu w gabinecie fryzjerskim albo w domu. Kąpiel w domu wymaga od właściciela odpowiedniego podejścia, aby nie kojarzyła się zwierzęciu z karą i nie powodowała stresu. Oto najważniejsze zasady:

  1. stosujemy szampon odpowiedni dla psa lub kota; dostępne są pielęgnacyjne lub lecznicze (na choroby skóry); zdecydowanie nie wolno stosować ludzkich kosmetyków, ponieważ mogą spowodować podrażnienie skóry, świąd i łupież,
  2. połóżmy na dnie wanny matę antypoślizgową,
  3. starajmy się chronić oczy i uszy naszego pupila przed wodą,
  4. po dokładnym wmasowaniu szamponu (ok. 5 min) dokładnie spłukujemy ciepłą wodą,
  5. na koniec zawsze dokładnie suszymy ręcznikiem (suszarką).

Pamiętajmy – długa, gęsta, sfilcowana sierść znacznie utrudni życie naszego czworonoga, gdy zrobi się naprawdę ciepło. Trudniej będzie też zauważyć w niej „pasażerów na gapę” (kleszcze, pchły) oraz zachować higienę.

 

Lek.med.wet. Aneta Marciszewska