Robaki u psów i kotów

Musimy pamiętać, że mając w domu psa/kota, należy zadbać o to, aby były regularnie odrobaczane. Często nie zdajemy sobie bowiem sprawy, że ich zdrowie to również zabezpieczenie dla nas przed zarobaczeniem. Kiedy przynosimy do domu szczeniaka, pamiętajmy, że poza sesją szczepień powinien być kilkakrotnie odrobaczony.

Dlaczego i w jaki sposób do organizmu malucha mogą dostać się robaki? Przede wszystkim za pośrednictwem zarobaczonej matki, na początku przez łożysko, a potem podczas ssania z mlekiem. Szczenięta w miocie będą się także zarażać od siebie nawzajem. Dorosłe psy mogą zarazić się podczas każdego spaceru, kiedy wąchają, liżą.

Objawem zarobaczenia u szczeniaka może być wzdęty brzuch, biegunki, zaparcia i wymioty (często robakami). Przy intensywnej inwazji także wychudzenie, zahamowanie wzrostu oraz spadek odporności. U dorosłych psów proces zarobaczenia może przebiegać różnie, czasem niezauważalne. U ludzi objawy w zależności od rodzaju pasożytów też będą różne – od lekkich biegunek i zaparć po ból brzucha, zaburzenia wzroku, zapalenie skóry a nawet w określonych przypadkach zagrożenia życia.

Dlatego niezmiernie ważne jest regularne odrobaczanie naszych zwierząt – zapobiegawczo nawet co trzy miesiące, a nie rzadziej niż co pół roku. Najłatwiejszym sposobem jest podanie tabletki odrobaczającej, którą można kupić w lecznicach. Z reguły tabletkę podaje się na czczo w proporcji 1 pastylka na 10 kg psa lub kota.

 

Lek.med.wet. Aneta Marciszewska