Szczeniak w domu

Musimy zdawać sobie sprawę, że taki maluch w domu to nie tylko przyjemne chwile zabawy z pełną wigoru puchatą kulką, ale przede wszystkim szereg obowiązków z tym związanych.

Po pierwsze wiek: szczeniak przyniesiony do nowego miejsca pobytu powinien mieć powyżej 8 tygodni. Takie maluchy szybciej adoptują się do nowego miejsca, są ciekawe wszystkiego, co nowe i nie tęsknią tak bardzo za matką.

Mały pupil powinien już zostać zaszczepiony w wieku 6 tygodni przez właściciela suki – matki. Uodparnia to szczenię na zarazki, które spotyka w nowym miejscu zamieszkania. Ale jedno szczepienie nie wystarcza. Kolejne powinny się odbyć w 8 i w 12 tygodniu życia.

W przerwach między szczepieniami powinniśmy szczeniaka odrobaczyć (kupioną w lecznicy weterynaryjnej tabletką lub środkiem w płynie), minimum 3 razy co 2 tygodnie. Niestety cały ten okres do ostatniego szczepienia szczenię musi spędzić w domu, bez kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym. Wiąże się to z załatwianiem potrzeb fizjologicznych w domu.

Tylko takie postępowanie daje nam największe szanse na to, że nasza puchata kulka w pełnym zdrowiu wejdzie w nowy etap swojego życia.

 

Lek.med.wet. Aneta Marciszewska